Poród - Poród: Najważniejsze jest planowanie

MEDserwis.pl > Poród >Poród: Najważniejsze jest planowanie

Poród: Najważniejsze jest planowanie

Poród, przyjście na świat nowego członka rodziny jest wydarzeniem o ogromnym ładunku emocjonalnym. Dlatego poród nie należy do zwykłych procedur medyczny, choć to nie jest zwykły zabieg czy zwykła operacja. Wspomnienia po porodzie zostają w pamięci na bardzo długo.
Sformułowanie powyższe może na pierwszy rzut oka budzi kontrowersje. Jak można planować poród, który jest z założenia zdarzeniem nieoczekiwanym, nagłym.
A jednak.
W okolicy 36 tygodnia ciąży, czyli miesiąc przed teoretycznym terminem porodu
Warto odpowiedzieć na kilka pytań.
Pytanie pierwsze. W którym szpitalu chce urodzie. Przed porodem warto poznać warunki panujące na porodówce, wyposażenie itp. Trzeba tez zapytać o ewentualne opłaty dodatkowe za tzw. usługi ponad standardowe. Ideałem jest wcześniejsze poznanie osób z personelu fachowego, osób wybranych, które mają być przy naszym porodzie. Znając takie osoby /położnik, położna/ w ostatnich tygodniach ciąży wiemy, do kogo się zwrócić w przypadku zdarzeń nieoczekiwanych czy jakichkolwiek wątpliwości.
Pytanie drugie. Czy chcemy rodzić same czy tez rodzić z wybrana przez nas osoba? Obecnie większość porodów to tzw. porody rodzinne. Ustalamy z partnerem czy chce uczestniczyć w porodzie. Może być obecny przez cały czas trwania porodu, przecięciu pepowiny, po porodzie. Są to wielkie, niezapomniane przeżycia. Bywa tak, że partner nie uczestniczy przy samych narodzinach, a jest jedynie obecny w pierwszym okresie porodu. Osoba wybrana bywa tez siostra, mama, przyjaciółka, ktoś, kto jest nam bliski, do kogo kobieta rodząca ma zaufanie. Obecność wybranej osoby ma krzepiące działanie dla przyszłej mamy. Często rozprasza lęk przed porodem. Przy wyborze osoby towarzyszącej należy unikać sytuacji w której partner zgadza się, ale jest to pewien przymus. dlatego namawiam aby ustalić to wcześniej. Sytuacja przymusu może stwarzać tylko negatywne emocje.
Pytanie trzecie. jak wygląda poród ze znieczuleniem. Większość negatywnych wspomnień po porodzie wiąże się z bólem. Obecnie uważana za najskuteczniejszą jest metoda znieczulenia zewnątrzoponowa ciągła. Ale łagodzenie bólu przy porodzie to również inne korzyści. Rodząca w pełni kontroluje przebieg porodu; współpraca pacjentki i zespołu położniczego może być lepsza. Nie obserwowano negatywnego wpływu na dziecko przy tego rodzaju znieczuleniu. Bardzo dobrze jest jeżeli przed porodem pacjentka ma możliwość rozmowy z anestezjologiem na temat znieczulenia.
Pytanie czwarte. Jaki to będzie poród?. Tradycyjna sala porodowa czy poród w wodzie. Poród siłami natury czy cięcie cesarskie. Porody w wodzie odbywają się w nielicznych oddziałach położniczych. Przed porodem wymagana jest procedura kwalifikacji do takiego porodu wg. zasad przyjętych na wybranym oddziale. Poród drogami i siłami natury uważany jest za najlepsze zakończenie ciąży fizjologicznej. Niestety czasem należy zakończyć ciąże czy już trwający poród cieciem cesarskim. Zwykle powodem są obawy o bezpieczeństwo dziecka lub mamy.
Zupełnie inna kwestia jest modny obecnie temat ciecia cesarskiego na życzenie. Ta metoda ma swoich przeciwników i zwolenników. Przed podjęciem decyzji wydaje się, że najważniejszą kwestią jest zadanie kobiecie w ciąży, pytania: dlaczego?. Dlaczego chce wybrać ciecie cesarskie jako sposób zakończenia ciąży. Czego się obawia, jakie ma motywy.

Poród, przyjście na świat nowego członka rodziny jest wydarzeniem o ogromnym ładunku emocjonalnym. Dlatego poród nie należy do zwykłych procedur medyczny, choć to nie jest zwykły zabieg czy zwykła operacja. Wspomnienia po porodzie zostają w pamięci na bardzo długo.

Autor: dr n.med. Tomasz Leszczyk Ordynator Oddziału Położnicwa Centrum Medycznego Damiana

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4673 [cc_f] => 206 )